Juni måned bliver travl både for europæisk sport og politik. EM 2016 starter i morgen og med mere end 24 nationer bliver det den største nogensinde.

En af de ting, som har fyldt meget i medierne de sidste to måneder er Brexit - Englands afstemning om hvorvidt de fortsat skal være medlem af den europæiske union - finder sted om to uger.

Siden EU er det helt store emne for tiden, tænkte vi at det kunne være interessant at have en lille konkurrence selv. Derfor har vi i løbet af den sidste uges tid haft travlt med at sammensætte: Europamesterskaber i Sundhed.

 

Hvad har vi kigget på?

Vi har kigget på en lang række måleenheder for de europæiske lande og samlet data fra en række kilder, heriblandt WHO, OECD, IMHE og Indexmundi.

Vi har blandt andet kigget på:

  • Sundhedsudgifter pr. indbygger
  • Hospitalssenge pr. indbygger
  • Antal læger pr. indbygger
  • Forventet levetid
  • Fedme i procent
  • Overvægt i procent
  • Daglige rygere i procent
  • Alkoholforbrug i hele liter ren alkohol pr. person om året (ud fra WHO’s estimater baseret på tal for 2015, udregnet fra tidligere trends)
  • Koncentration af PM 2.5 som vores måleenhed for forurening. (Dette indikerer mængden af atmosfærisk støv/partikler i luften i byerne, som kan sætte i luftvejene og føre til infektioner og andre sygdomme.)


Her er hvad vi fandt:

De europæiske mesterskaber i sundhed - Treated.com Danmark online apotek

Vinderne

  • Luxembourg og Monaco topper når det kommer til sundhedsvæsenets tilgængelighed. I Luxembourg bruges der gennemsnitligt $6518 pr. person, mens Monaco har det højeste antal hospitalssenge og læger pr. indbygger i det kontinentale Europa.
  • Monaco ligger ligeledes øverst når det kommer til forventet levetid fra fødslen, men et imponerende gennemsnit på 89,57 år. Vi kan kun antage at der er en sammenhæng mellem sundhedsvæsnets tilgængelighed og velstand hjælper Monaco med at score så højt.
  • Andorra har både det laveste andel fede og overvægtige, hvilket til dels kan skyldes adgangen til naturlige råvarer, livsstil og igen, relativt velstående befolkning.
  • Sverige har en den laveste score (5,9) i vores måling af luftforurening (koncentration af PM2.5 i byområder).
  • island har den laveste andel af daglige rygere på kun 16,1%; dette er et eksempel på at et håndhævet forbud mod rygning indendøre virker. Før forbudet trådte i kraft i 2007, var antallet af islandske rygere meget højere ifølge OECD, på omkring 19-20%.
  • Turkiet, et land med en hovedsagligt islamisk kultur, har det laveste forbrug af alkohol med kun 2,4 liter om året pr. person.

Vi har udviklet et pointsystem, som tager højde for de forskellige måleenheder, hvor vi har tildelt et point til det land som klarede sig bedst, to point til det næstbedste osv.

  • Landet med den laveste score, på tværs af alle parametrene, og dermed vores vinder, er Norge.
  • Schweiz er på en tæt andenplads og Sverige en tredjeplads.

Samtlige resultater kan ses nederst i artiklen her, sammen med en liste over vores kilder.

 

Taberne

  • Albanien, en af de fattigste nationerne på kontinentet, klarede sig dårligst når de kommer til ressourcer, med det laveste gennemsnitlige forbrug på sundhedsvæsnet og læger pr. indbygger.
  • Andorra har det færreste antal hospitalssenge pr. indbygger. Men, i tilfældet med Andorra kan dette skyldes at de simpelthen ikke har brug for det. Deres lave antal overvægtige og fede kan være en del af årsagen hertil.
  • Ukraine har den laveste gennemsnitslevealder på 69,14, hele 20 år lavere end Monaco på førstepladsen. Kort levealder er et problem som har været endemisk i mange tidligere sovjet-lande, heriblandt Moldova, Hviderusland og Rusland, mange som typisk også har et højt alkoholforbrug. Mange andre faktorer spiller ind, såsom høj spædbarnsdødelighed, lav økonomisk opbakning til offentlige sundhedsinstitutioner og en høj andel af infektiøse sygdomme citeres som en medvirkende faktorer.
  • Moldova har det højeste forbrug af alkohol, omkring syv gange så meget som Turkiet.
  • Grækenland er landet med flest rygere. Hele 42,4% af den græske befolkning over 15 år ryger dagligt.
  • Malta er det mest fede land, med hele 28,3% af befolkningen med en BMI over 30, men Island var landet med flest overvægtige, hele 67,1% af islændinge havde således en BMI over 25.
  • Bosnien-Hercegovina havde den højeste forurening, med en score for koncentration af PM2.5 på 56.

Sammenlagt:

  • Turkiet havde den laveste score på tværs af alle parametre.
  • Montenegro og Rusland lå sammenlagt på henholdsvis en anden- og tredjenederst.

 

Hvad fortæller resultaterne os?

Den tilsyneladende åbenlyse sammenhæng mellem et højt alkoholforbrug og lav gennemsnitslevealder, er nok det mest interessante vi fandt. Og det kan ikke rigtig komme som nogen overraskelse. Som vi ved kan et overdrevent alkoholforbrug medføre en lang række fysiske (hjerte-karsygdom, kræft, leversygdom) og mentale (depression) sundhedsproblemer.

Hvor rige landets indbyggere var og indflydelsen på gennemsnitslevealderen var ligeledes ikke til at undgå. I typiske rige lande, såsom Monaco, Andorra og Schweiz, var gennemsnitslevealderen væsentlig højere.

Ydermere kan vi se at Andorra og Schweiz også på overvægt og fedme scorer lavt (godt), hvilket ligeledes foreslår at der også her er en sammenhæng med velstand. Der var desværre ikke BMI-data tilgængelig for Monaco, som kunne have været interessant at analysere.

 

Hvordan klarede Danmark sig?

TREATED - Euro 16 Health Winners And Losers Jun 16 UK (1)

  • Alt i alt lå Danmark på en 8. plads.
  • For landet der ligger på en ottendeplads på gennemsnitsomkostninger og samlet, så scorer Danmark meget lavt på hospitalssenge pr. 100.000 indbyggere, helt nede på 34. plads. Heldigvis ligger vi bedre når det kommer til antallet af læger, hvor vi scorer en 15. plads med 362 læger pr. 100.000 indbyggere.
  • På mange måder er Danmark et gennemsnitsland, i forhold til de udvalgte parametre, men det er værd at lægge mærke til at vores restriktive rygepolitikker har virket, og at vi sammenlignet med resten af Europa klarer os rigtig godt; kun 0,9 procentpoint bag Island på førstepladsen med 17% af befolkningen over 15 som ryger dagligt. Herfra er der yderligere 2,2 procentpoint ned til England med 19,2%.

For at opsummere, selvom Danmark klarer sig godt i forhold til rygning, er der stadig en lang række områder som kan forbedres før vi kan kalde os den sundeste spiller i Europa.

Det største problem hos det danske sundhedsvæsen ser ud til at være antallet af sengepladser, et problem som man har kendt til siden 2008, hvor et af regeringen nedsat ekspertudvalg fremlagde sin kritik. Modargumentet var her at man klarede langt flere behandlinger ambulant og altså slap for den lange indlæggelse. En løsning som Centerchef Lisbeth Kallestrup fra Aarhus Universitetshospital i sin tid udtalte til Mandag Morgen var den foretrukne for patienterne.

 

Samlet resultat, alle lande

Herunder finder alle resultaterne fra vores undersøgelse. Alle tal er de mest opdaterede data tilgængeligt. Bedste og dårligste resultat er markeret med fed. Monaco, som ikke har data for fedme og overvægt, er ekskluderet fra nedenstående tabel.

LandSundheds-udgifter ($ pr. indbygger)Hospitals-senge pr. 100.000 indb.Læger pr. 100.000 indb.Forventet levealderAndel af fede (BMI >30)Andel af overvægtige (BMI 25-29,9)Årlig koncen-tration af PM2.5 i byerDaglige rygere (%)Alkohol-forbrug (liter pr. person pr. år, WHO estimat)Sammen-lagt position
Norge630838643181,618,652,99,122,271
Schweiz618746840482,3917,748,212,623,210,42
Sverige424425940181,8919,352,15,920,68,73
Østrig488576549980,171851,217,235,18,54
Holland560146632981,1214,34914,924,89,65
Italien312634239082,0318,249,818,623,86,16
Frankrig433464832281,6619,549,212,727,611,67
Danmark455230736279,0919,851,910,51710,28
Andorra333825431682,658,935,710,532,59,19
Tyskland481282840580,4422,256,714,530,310,610
Belgien452662329579,9220,952,61623,110,811
Spanien284629738181,4720,754,41029,110,612
Island364631736181,2227,967,17,716,16,913
Finland360448630279,6921,756,47,120,811,914
Luxembourg651849328680,0124,951,316,623,611,215
Hviderusland1081110539472,1511,844,718,126,817,116
Grækenland251347662380,319,461,312,742,49,317
Irland386727627880,5622,758,41022,110,918
Malta265246736680,1128,36614,5257,219
Portugal250834042679,0122,359,29,622,212,519
Albanien53928912877,9610,25117,129,16,621
Bulgarien121368239874,3318,654,330,53511,322
Estland145350132874,0722,8578,532,39,423
Slovenien259545526377,832158,819,420,210,924
Tjekkiet198264636978,3119,457,920,933,114,124
Storbrittanien331127628180,422561,812,519,21226
Cypern219734232280,524,159,617,233,29,127
Lituaen157972842875,9821,860,219,529,416,228
Polen155165022176,6519,856,825,827,911,529
Ukraine68788035069,1420,558,3173011,830
Slovakiet214758030076,692058,120,328,212,530
Moldova55362029870,1221,652,617,124,217,432
Letland131058031973,4422,156,420,235,310,633
Romænien98862724874,6919,455,420,429,512,934
Serbien98756531075,021853,121,541,612,935
Kroatien151758630376,4119,958,320,536,411,736
Ungarn183970432175,4623,460,222,928,212,437
Bosnien-Hercegovina92835018876,3318,154,65638,37,538
Rusland158781823970,1622,857,117,139,114,539
Montenegro92639621574,7621,958,624,33111,540
Tyrkiet105326617673,2927,66535,725,52,441

 

Kilder:

  • http://www.euro.who.int/en/countries
  • http://www.indexmundi.com/g/g.aspx?c=al&v=26
  • http://www.numbeo.com/pollution/rankings_by_country.jsp
  • http://www.theguardian.com/news/datablog/2014/may/29/how-obese-is-the-uk-obesity-rates-compare-other-countries
  • http://apps.who.int/gho/data/node.main.152?lang=en
  • http://apps.who.int/gho/data/node.sdg.3-a-viz?lang=en
  • http://apps.who.int/gho/data/view.main.1805?lang=en
  • http://www.who.int/tobacco/surveillance/policy/country_profile/mco.pdf
  • http://www.who.int/tobacco/surveillance/policy/country_profile/mne.pdf
  • http://www.who.int/tobacco/surveillance/policy/country_profile/tkm.pdf
  • http://www.tobaccoatlas.org/country-data/cyprus/
  • http://apps.who.int/gho/data/node.sdg.3-5-viz?lang=en
  • http://stats.oecd.org/index.aspx?DataSetCode=HEALTH_STAT#
  • http://www.indexmundi.com/blog/wp-content/uploads/2013/04/weight-of-the-world.jpg
  • http://apps.who.int/gho/data/node.main.A904?lang=en
  • http://data.worldbank.org/indicator/SH.MED.PHYS.ZS
  • https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2226.html