Hvor mærkeligt det end lyder, så kan smertestillende medicin mod hovedpine og migræne også være årsagen til at de opstår til at starte med. Til denne uges blogindlæg har vi talt med Hanne Johannsen fra Migræne & Hovedpineforeningen, for at lære mere om medicinfremkaldte hovedpiner.

 

Hvad er medicinfremkaldt hovedpine? Hvordan er de forskellige fra almindelige hovedpiner?

Hanne giver os det meget korte, men præcise svar: "Hovedpiner som skyldes et overforbrug af medicin". De kendes også som medicinoverforbrugshovedpine eller MOH og er specielt problematiske i forhold til behandling, da de i modsætning til manges forventninger ikke kan behandles med en højere dosis, som man kan med mange andre typer smerte.

Hanne uddyber herefter med en grundig forklaring: “Medicinoverforbrugshovedpine kommer for mange snigende, da det bliver en vane i dagligdagen at indtage håndkøbsmedicin. Mange gør det sågar forebyggende, før hovedpinen kommer og det er absolut ikke en god ide. Hovedpinepiller eller migrænemedicin må aldrig tages forud! Tager man hovedpinepiller dagligt i 14 dage over en 3 måneders periode har man det, der hedder en overforbrugshovedpine, nu er det medicinen der giver den daglige hovedpine og man er havnet i en ond cirkel. For de fleste mennesker ved de slet ikke at det kan forekomme og derfor har der været kørt en større kampagne om emnet og delt foldere ud på apoteker og hos en del læger. Dem som får migrænetabletter må også kun bruge dem 9 dage om måneden af samme grund.”

 

Hvordan begynder medicinfremkaldt hovedpine? Hvad er de mest almindelige årsager til at folk kommer ind i et overforbrug af smertestillende medicin?

Når vi tænker på mis- eller overforbrug af smertestillende, er det naturligt for mange hurtigt at konkludere at det handler om at blive høj eller skæv. Dette er dog langt fra tilfældet, for som Hanne fortæller os, er årsagen en helt anden. Vi vil alle gerne have et normalt liv og en normal hverdag hvor vi har overskud til børn, familie og venner, men det kan være svært:

Det kan være svært at få hverdagen til at hænge sammen, når man ved at op af dagen kan der komme hovedpine, men tag ikke tabletter på forhånd, det gør det kun værre, forsøg eventuelt at arbejde lidt mindre hvis muligt. Fordel arbejdet, så dem derhjemme også tager en tørn med. Vi skal være bedre til at sige fra og få lidt mere egenomsorg, der er sikkert en grund til at man har den evig hovedpine.” fortæller Hanne.

Men som Hanne kommer ind på, så er stress og anspændthed en vigtig faktor, som er forholdsvis let at gøre noget ved: “Gå jævnligt til massage. Stive og ømme nakkemuskler er roden til alt ondt, søg på nettet, der er gode øvelser til arme og nakke bl.a. med elastik sat op i en dør. Brug 10 minutter på øvelser hver dag. Undgå daglig stress, da det er en af de største syndere. Der findes mennesker der tager hovedpinetabletter dagligt for stress og det giver slet ingen mening; lav om på dit liv i stedet!

 

Hvilken indflydelse har denne type hovedpine på patientens liv? Er der nogle langsigtede konsekvenser ved et konstant forbrug af smertestillende?

Som svar på dette spørgsmål gav Hanne os og vores læsere en meget kraftig advarsel: “Det er faktisk farligt på længere sigt at tage så mange hovedpinetabletter. Der dør ca. 2000 personer hvert år i Danmark på grund af maveblødning, som bl.a. kan skyldes hovedpinetabletter. Man må ikke tro at blot fordi de er tilgængelige i håndkøb, at de så er ufarlige.”

 

Hvordan behandles medicinfremkaldt hovedpine? Hvad kan man eventuelt selv gøre? Hvad er første skridt på vejen til helbredelse?

Som Hanne forklarer os, så er MOH at sammenligne med en afhængighed såsom rygning, men kan være sværere at komme ud af og kræve seriøs professionel hjælp: “For at komme ud af sit overforbrug kan det blive nødvendigt med en indlæggelse for medicinafgiftning. Det kan være svært at gøre derhjemme da det kræver en stor del selvdisciplin og man bliver syg og får abstinenser. Er man indlagt får man noget at fald til ro på, så man kan få sovet. Hvis du selv går i gang, så tal med din læge først, som kan give dig noget beroligende og vejlede. Sørg for at alle aftaler er aflyst, så du kan få fuldkommen ro.“

 

Hvor kan man søge hjælp, hvis man tror man oplever medicinfremkaldt hovedpine?

Som altid ved sygdom, kan man søge hjælp hos egen læge, hvilket også vil være det rigtige, men som Hanne fortæller er der ikke noget i vejen for at kontakte hovedpineforeningen for en uforpligtigende samtale først: “Du kan altid kontakte os for at få råd og vejledning. Vi har også lavet en 8-siders brochure om medicinoverforbrugshovedpine, som du kan printe på hovedpineforeningen.dk under redskaber og dagbøger. Vi holder også løbende foredrag rundt i landet hvor vi altid har dette emne med. Vi afholder også to gange årligt et heldagskursus om alle former for hovedpine på vores Hovedpineskole.”

 

Migræne & Hovedpineforeningen

Vi siger mange tak til Hanne for hendes bidrag til dette indlæg og vil opfordre vores læsere til at støtte foreningens arbejde for migrænikere og patienter med hovedpine i hele Danmark. Du kan læse mere om foreningens arbejde på deres hjemmeside - husk også at besøge dem på Facebook, hvor du kan give dem et “Synes godt om” og følge med i foreningens arbejde.

 

Mere om migræne og hovedpine hos Treated.com

1 ting man som pårørende til en migræniker bør vide.

Migræne og hovedpine, hvad er forskellen?